Vyhledat
  • Jozef Polko

Základné údaje o cukrovke

Aktualizace: srp 3


Cukrovka je chronické celoživotné ochorenie. Ide o poruchu látkovej premeny (metabolizmu), pri ktorej telo nevie dobre hospodáriť s krvným cukrom, v dôsledku toho sa zvyšuje koncentrácia cukru v krvi (glykémia) a vzniká hyperglykémia.


Najčastejšie typy cukrovky sú cukrovka 1. typu (kedy sa inzulín jednoducho netvorí - jedna sa o autoimunitné ochorenie, ako je napríklad astma, alebo lupus) a cukrovka 2. typu, kedy sa inzulín v tele vytvára v dostatočnom množstve, ale z nejakých príčin je jeho účinnosť nižšia (príčinou môže byť stres, obezita, vek, životný štýl)...

Jedná sa o multifaktoriálne ochorenie, čiže nikdy nespôsobí vznik cukrovky len jedna príčina.

Z uvedeného vyplývajú aj možnosti liečby. Kým u cukrovky 1. typu je jedinou možnosťou liečby aplikácia inzulínu (pretože sa netvorí), u cukrovky 2 typu môžeme podľa celkového stavu pacienta a na základe indikačných kritérii ušiť pacientovi liečbu "na mieru," či už diétou, tabletkami, inzulínom, alebo kombináciou všetkých troch.


Cukor sa do krvi dostáva spracovaním potravy. Normálna koncentrácia krvného cukru (glykémia) nalačno je 4 – 6 mmol/l, diabetes je diagnostikovaný, ak je glykémia nalačno vyššia ako 6,5 mmol/l. Ak je zvýšená dlhodobo (pri neliečenom alebo nedostatočne liečenom diabete), vznikajú komplikácie, ktoré môžu závažne ovplyvniť život pacienta. V tom je nebezpečenstvo diabetu, pretože cukrovka nebolí, ale cievy sa neustále poškodzujú a spolu s nimi aj tkanivá jednotlivých orgánov. Pri prvých pozorovateľných príznakoch už býva zväčša neskoro na zvrátenie takýchto závažných zmien.


1) Žalúdok

2) Glukóza sa vstrebáva z čreva do krvi

3) Podžalúdková žľaza (pankreas) vytvorí inzulín

4) Inzulín vstúpi do krvného obehu a napomáha glukóze vstúpiť do buniek. Pri nedostatku inzulínu (absolútnom aj relatívnom) sa glukóza nemôže dostať do buniek, hromadí sa v krvi a poškodzuje cievy.

29 zobrazení
 
  • Facebook
  • Twitter

©2020 by Diacentrum Žilina. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now